Här presenteras statistik om antalet skrotade och nyregistrerade Hyundai bilar i november 2021. I diagrammet visas de 5 mest frekventa Hyundai modellerna som skrotas. I november har totalt 352 Hyundai bilar lämnats för skrotning i Sverige samt 722 har nyregistrerats.
[wpcharts type=”horizontalbarchart” bgcolor=”red:gray:yellow,blue:gray:yellow,green:gray:yellow,purple:gray:yellow,orange:gray:yellow” min=”0″ legend=”true” titles=”Santa Fe, Accent, Getz, i 30, Atos” values=”54,45,40,37,33″]Drivmedel för skrotade Hyundai modeller i november (redovisade)
274 st. Bensin
70 st. Diesel
6 st. Electric
1 st. Plug-in Hybrid Bensin
1 st. Mild-Hybrid Bensin
Drivmedel för nyregistrerade Hyundai i november (redovisade)
273 st. Mild-Hybrid Bensin
206 st. Electric
145 st. Bensin
97 st. Plug-in Hybrid Bensin
1 st. Diesel
Stort återvinningsvärde i uttjänta Hyundai bilar
Naturvårdsverkets förordningar ”SFS 2007/185” till bilproducenterna samt ”Bilskrotningsförordningen SFS 2007/186” har bidragit till ett ökat intresse för Hyundai-ägare att skrota bilen. I korthet innehåller direktiven krav på 95 procents återvinning av bilens vikt samt förbud att kräva betalning för skrotning av fordon upp till 3,5 ton totalvikt. I gengäld erhöll de auktoriserade bilskrotarna ensamrätt att utfärda skrotintyg för avregistrering hos Transportstyrelsen. Efter ett decenniums utvecklingsarbete har branschen lyckats nå ställt återvinningsmål, som även får innefatta återanvändning av begagnade bildelar. Och det har betytt att skrotbilarnas värde skjutit i höjden. Den ständiga reproduktionen av återvunnet järn, koppar och aluminium ger en lönsamhet, som kommer bilägarna till del. Ersättning, som bjuds i dag, är mångfalt större än den gamla indragna statliga skrotpremien. Så idag tjänar ingen på dumpning av skrotbilar i naturen.
Lämna din Hyundai till en auktoriserad skrot när den är uttjänt
Men det krävs vissa förberedelser för skrotning hos en auktoriserad bilskrot i Göteborg. Senaste utgåvan av registreringsbeviset skall lämnas tillsammans med fordonet. En fullmakt krävs om fordonet lämnas in av någon annan än ägaren. Vid dödsbo gäller speciella regler. Legitimering skall ske när mottagningsbeviset lämnas ut. Det här dokumentet är ett kvitto för att ägaransvaret övergått till mottagaren och gäller som värdehandling till information om strykning ur vägtrafikregistret erhållits.
Konsekvensen har blivit att synen av övergivna gamla bilar närmast försvunnit. Under året har 3 560 st. Hyundai strukits ur vägtrafikregistret, medan 7 693 har nyregistrerats. I november skrotades 16 441 personbilar medan 23 295 nyregistrerades. Och under året har 174 496 personbilar skrotats medan 303 671 har nyregistrerats.
De 5 mest frekventa skrotade Hyundai modeller i november visas nedan
54 st. Santa Fe har skrotats
45 st. Accent har skrotats
40 st. Getz har skrotats
37 st. i30 har skrotats
33 st. Atos har skrotats
De 5 mest frekventa nyregistrerade Hyundai modellerna i november visas nedan
185 st.Tucson har nyregistrerats
107 st. i20 har nyregistrerats
106 st. Ioniq har nyregistrerats
97 st.Kona har nyregistrerats
85 st. i30 har nyregistrerats
KLICKA HÄR för att se statistik på övriga bilmärken